Cumhuriyet Müzesi, 23 Nisan’da üç farklı sergiyle misafirlerini ağırlayacak

AA

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü bünyesinde, “Z Kuşağının Kaleminden Tarih, Kültür, Sanat”, “Bir Küçük Tebessüm” ve “Bir Hayalin İnşası” sergileri, 17-27 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.

Sergilere ilişkin açıklama yapan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, 23 Nisan kapsamında Ankara ve İstanbul’da özel etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Çocuklarla birlikte “Z Kuşağının Kaleminden Tarih, Kültür, Sanat” şeklinde isimlendirdikleri çalışmada, 25 çocuğun 25 eser hazırladığını belirten Coşkun, şöyle devam etti:

“Çocuklar kendilerine karakter belirledi”

“Bir Küçük Tebessüm” sergisi

Atatürk fotoğraflarına hikaye

Müzenin bahçesindeki, İkinci Dünya Savaşı’nda sığınak olarak kullanılmak üzere inşa edilen alanda hazırladıkları “Bir Hayalin İnşası” adlı sergiye ilişkin de bilgi veren Coşkun, yapay zeka marifetiyle Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğraflarını uzun bir hikayeye çevirdiklerini dile getirdi.

Dijital veri heykeli

“On iki dakikalık bir dijital veri heykeli oluşturuyoruz. Atatürk’ün yapay zekayla hareketlendirilmiş ve modernize edilmiş fotoğraflarıyla 12 dakikalık bir sergi haline getiriyoruz.” dedi.

23 Nisan’a özel alan

Sergilerin Ankara’da 23 Nisan için özel bir alan oluşturacağını dile getiren Coşkun, İstanbul’da da çocukların çizdiği ve sosyal medya hesaplarından kendilerine ilettiği resimleri Galata Kulesi’ne yansıtarak görsel şölen sunacaklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir