Çocukların hayal dünyası araştırıldı: Evcil hayvan sahibi olmak geliştirici

KidZania İstanbul ve FutureBright, çocukların dünyasını anlamak ve geleceğe yönelik adımlar atmak için 6-14 yaş arası çocuklara yönelik bir araştırma gerçekleştirdi.

Dün yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre; çocuklar en çok doktor ve öğretmen olmak istiyor. Evcil hayvanı olanlar daha çok hayal kuruyor ve yüzde 60’ı hayallerini annesiyle kuruyor. Her 5 çocuktan birinin zihninde bir idol bulunmuyor. Metropolde yaşayanların yüzde 18’i bilim insanı olmak istiyor. Çocukların rol model aldığı en önemli ismin ise Mustafa Kemal Atatürk olduğu görüldü.

ÇOCUKLARIN HAYAL GÜÇLERİ ANLAŞILMAK İSTENDİ

DHA’nın haberine göre KidZania İstanbul, geleceğin büyükleri olan çocukların hayallerini ve beklentilerini ortaya çıkarmak amacıyla FutureBright ile iş birliği yaparak kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. ‘Geleceğin Tüketicileri: Gelecek, Hayaller ve Gerçekler’ adını taşıyan raporun sonuçları, dün KidZania İstanbul’da düzenlenen etkinlikte ilk kez duyuruldu. Sinan Sülün’ün ‘Geçmişten Geleceğe: İlham Veren 7 Hikâye’, Ufuk Tarhan’ın ‘Gelecek İlhamla Gelir’ ve Kutlu Özmakinacı’nın ‘Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer’ başlıklı konuşmalarıyla renklenen etkinliğe basın mensupları ve KidZania İstanbul’un amaç ortakları da katıldı.

Çocukların hayal güçlerini ve onları etkileyen faktörleri anlamak amacıyla Türkiye genelinde yaşları 6-14 arasında değişen çocuklar ve ailelerinin katıldığı çalışmanın sonuçları, KidZania İstanbul Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Timur ve 35’in üstünde ülkede projeler yöneten bir veri grubu olan FutureBright Group’un kurucusu Akan Abdula tarafından açıklandı. Araştırmayla çocukların hayal güçleri, meslek tercihleri ve dünyaya bakış açıları ele alındı.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 60’I HAYALLERİNİ ANNESİ İLE KURUYOR

Araştırmanın sonuçları şöyle: Doktorluk ve öğretmenlik popülerliğini koruyor: Coğrafya değişse de çocuklar arasındaki en popüler meslek hayalleri değişmiyor. Araştırma sonuçları, çocukların gördüklerinden ilham alarak en çok doktor ve öğretmen olmak istediklerini gösteriyor. Kız çocukları genellikle doktor, öğretmen ve veteriner gibi meslekleri tercih ederken, erkek çocuklarının tercihleri daha çok polis, futbolcu ve pilot gibi mesleklerden yana oluyor. 6-8 yaş grubu ve kız çocukları arasında fantastik öğeler içeren hayaller daha baskınken, yaş büyüdükçe kariyer yapma ve maddi kazanımlar gibi somut hedefler öne çıkıyor.

Evcil hayvanı olanlar daha hayalperest: Metropolde yaşayan çocuklar, hayal kurma konusunda daha aktif olduklarını ve hayal kurmaktan daha fazla keyif aldıklarını belirtiyor. Evcil hayvan sahibi çocukların ise daha sık ve severek hayal kurdukları gözlemleniyor.

Hayaller anne ile kuruluyor: Çocukların yüzde 60’ı hayallerini annesiyle kuruyor. Bu oran babada ise sadece yüzde 9’da kalıyor. Anne ile daha çok zaman geçiren çocuklar, babaları otoriter kişi olarak gördüğü için de babalarıyla hayal kurmuyor.

ROL MODELLERİ ARASINDA FUTBOLCULAR İLK VOLEYBOLCULAR İKİNCİ SIRADA

Rol modelleri bilim adamları ve sporcular: Kendini ön plana çıkarmak ve güç/statü sahibi olmak Türkiye’deki çocuklar için en önemli gündem. Saygın ve statü sahibi olabileceği bir meslek mensubu ya da ünlü bir sporcu, ünlü bir şarkıcıya öykünme söz konusu. ‘Kimse olmak istemem diyenler’ Türkiye geneline göre anlamlı derecede fazla. Her 5 çocuktan birinin zihninde bir idol bulunmuyor. Bir sporcuyu ya da toplumca bilinen bir kişiyi, ünlüyü idol olarak seçme davranışı anne ya da babayı idol olarak belirlemek ile benzer seviyede. Çocuklar arasında en çok futbolcular rol model alınırken onu artık voleybolcular takip ediyor. Bu da A Milli Kadın Voleybol Takımı yani nam-ı diğer Filenin Sultanları’nın çocuklar üzerinde yarattığı etkinin bir yansıması. Metropolde yaşayan çocukların yüzde 18’i bilim insanı olmak isterken burada da Aziz Sancar adı ön plana çıkıyor. Çocukların rol model aldığı en önemli isim ise Mustafa Kemal Atatürk.

Sihirli değnek, dünya için kullanılıyor: Çocukların gündem olarak maruz kaldığı, savaşlar, hastalıklar, doğal afetler ve bunların sonuçları, onların dünyasında bunları kökten değiştirme isteği olarak yer buluyor. Süper güçler ve süper kahramanlardan esinlendikleri, bu bağlamda akranlarından/insanlardan ayrışma ihtiyaçları dikkat çekiyor. Maddi hedefler ve zenginleşme arzusu da en az toplumsal hedefler kadar zihinlerde canlanıyor. Çocukların yüzde 35’i sihirli bir güce sahip olsa uzaya gitmek, seyahat etmek, sporcu olmak, insan ilişkilerini güzel yaşamak ve fabrika açmak gibi bireysel hedefler koyuyor. Çocukların yüzde 17’si ise elindeki sihirli değneğini yardım etmek, kötülükleri yok etmek, savaşları durdurmak, dünyaya barış getirmek, çocukları korumak ve insanları sevindirmek için kullanmak istiyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir