Erdoğan’dan Kuvayımilliye yorumu: Önce ÖSO şimdi Hamas

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim yenilgisinin ardından ilk kez AKP TBMM Grup Toplantısı’nda konuşma yaptı. Birçok konuya değinen Erdoğan’ın gündeminde Filistin-İsrail savaşı da vardı.

Daha önce “Hamas terör örgütü değil, kurtuluş ve mücahitler grubudur” diyen Erdoğan, bu kez Hamas için Kuvayımilliye benzetmesi yaptı. Erdoğan, “Hiç kimse ne şahsımın ne bu kadronun Filistin hassasiyetini sorgulayacak kalibrede, kapasitede değildir. Bizim hayatımız Filistin davasıyla anlam bulmuştur.” diyen Erdoğan, “Milli Mücadele sırasında Türkiye’deki Kuvayımilliye ne ise Hamas da işte aynen odur. Bunu söylemenin de bir bedeli olduğunun elbette farkındayız.” ifadesini kullandı.

ÖSO VE KUVAYIMİLLİYE

Erdoğan, 30 Ocak 2018’de de Suriye’deki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) için “ÖSO, kendi vatanlarını korumak için bir araya gelip organize olmuş, bizim de desteklediğimiz, tıpkı Kurtuluş Savaşımızdaki Kuvayımilliye güçleri gibi sivil oluşumdur.” ifadelerini kullandı.

“OLSAYDI ÖLDÜRÜRDÜK”

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu üyesi Murat Bardakçı da geçtiğimiz aylarda “Filistin topraklarını sattı mı?” başlığıyla yayınlanan Teke Tek Bilim programında Murat Bardakçı, “Hamas’a terör örgütü demek, İstiklal Harbi’ne, Kuvayimilliye’ye terör örgütü demekle eş değerdir.” dedi.

Murat Bardakçı’nın o sözlerine karşılık ise Fatih Altaylı tepki göstererek ‘Hiç alakası yok. Kuvayimilliye sivil öldürdü mü?’ dedi.

Altaylı’nın tepkisine karşılık ise Bardakçı, “Bizde öyle bir yerleşim yoktu ki. Olsaydı öldürürdük biz de tabii ki. Ne yapacaksın?” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir