Hakan Fidan’ın ziyareti sonrası, ABD’den sürpriz ‘F-35’ açıklaması!

Cardin, Fidan’la yaptığı görüşmede F-35 meselesinin yanı sıra Türkiye’nin programa tekrar katılımının da konuşulduğunu belirtti. Ancak Cardin, odaklarının daha çok F-16 satışına olduğunu dile getirdi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ben Cardin, Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la gerçekleştirdiği görüşmede Türkiye’nin F-35 programına dönüşünün de konuşulduğunu açıkladı. Fidan’ın Washington’daki temasları kapsamında Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cardin ve komisyon üyeleriyle görüştüğü belirtildi.

TÜRKİYE’NİN UKRAYNA KONUSUNDAKİ ROLÜNE DİKKAT ÇEKTİ

Cardin, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu vurgulayarak, Suriye ve insan hakları konularında kaygılarını ilettiklerini söyledi. Görüşmenin dostane bir atmosferde geçtiğini belirten Cardin, Türkiye’nin Ukrayna konusundaki rolüne de dikkat çekti.

VOA Türkçe’de yer alan habere göre; Hakan Fidan’ın, ABD ile daha güçlü işbirliğinin mümkün olduğu ilgi alanlarına değindiğini ifade eden Cardin, Türkiye’nin Ukrayna konusunda NATO müttefiki olarak önemli bir rol oynadığını dile getirdi.

20 MİLYAR DOLARLIK F-16 SATIŞI

Son dönemde ABD’nin Türkiye’ye yaklaşık 20 milyar dolarlık yeni F-16 satışı yapma niyetini açıklaması, Türkiye’nin F-35 programına dönüşüne ilişkin umutları artırmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Victoria Nuland da geçtiğimiz haftalarda Türkiye temasları sırasında bu konunun görüşmeye açık olduğunu belirtmişti.

Hakan Fidan’ın Washington ziyaretinin devamında, ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı CAATSA yaptırımlarının kaldırılması talebinin de gündeme getirilmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir