Selçuklu Belediyesi’nin Çanakkale ruhunu diri tutmak ve ecdadın kanıyla yazılan destanı gelecek nesillere aktarmak amacıyla düzenlediği “Anadolu’nun Diriliş Destanı Çanakkale” sergisi vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor

Selçuklu Belediyesi “Anadolu’nun Diriliş Destanı Çanakkale” etkinliği ile ecdada vefasını sürdürüyor. Etkinlik kapsamında Çanakkale’den gelen gezici müze ilk olarak M1 Konya AVM’de yerini aldı. Sergi şimdi de 20 Mart Çarşamba gününe kadar Kule Site AVM’de ziyarete açık olacak.

Sergide Çanakkale Savaşları dönemine ait silah, mühimmat, Türk bayrağı, üniforma ve gündelik yaşamda kullanılan eşyalar gibi birçok eserin orijinalleri ve replikaları cam vitrinlerde sergileniyor. Diğer taraftan sergide Milli Mücadele dönemine ait fotoğraflar, resimler ve hatıra notları yer alıyor.

Sergi alanında görevli olan, alanında uzman iki rehber de şanlı zafer hakkında merak edilenlere yanıt veriyor. Sergi alanının bulunduğu fuaye alanında Milli Mücadele dönemine ait üniformalarıyla temsili nöbet tutan askerler tarafından da aziz şehitlerin hatırası yaşatılıyor.

“Çanakkale savaşlarıyla ilgili anlatabileceğimiz, anımsatabileceğimiz ne varsa sergimizde yer alıyor”

Çanakkale gezici müze sergisi hakkında bilgiler veren Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Alan Kılavuzu  Ali Murat Kalegil, “Çanakkale Savaşlarını, destanı, ruhunu anlatmaya ve yaşatmaya gayret gösteriyoruz. Bu vesileyle Selçuklu Belediyesi’nin de burada 18 Mart etkinlikleri için misafir olarak katıldık. Müzemiz 26 masa, 73 çeşitten oluşan bin 90 adet savaş malzemesinden oluşuyor. Genel olarak Çanakkale Savaşlarıyla ilgili anlayabileceğiniz, anlatabileceğimiz, anımsatabileceğimiz, önemli olan her ne varsa hepsini müzemizde gözlemleyebiliyorsunuz” dedi.

“109 yıl önce ecdadımızın yazdığı o tarihi destanı bugün gururla anlatıyoruz”

Çanakkale Zaferi’ni kelimelerle anlatmanın çok kolay olmadığını belirten Çanakkale Savaşları 100. Yıl Derneği Başkanı Turgay Güleç de, “En azından belki o coğrafyada bulunmak, onların aziz hatıralarını yerinde yad etmek daha doğru olur ama yine de 109 yıl önce ecdadımızın yazdığı o tarihi destanı bugün gururla anlatıyoruz. Orada yaşanan kahramanlıkları yad etmek önemli fakat hangi değer yargıları için can verdiler onu mutlaka bugün sorgulamamız ve bunu herkese de anlatmamız lazım” diye konuştu.

Sergi alanını ziyaret eden vatandaşlar da Çanakkale Zaferi’nin yaşandığı o zorlu dönemi adeta yeniden yaşadıklarını ifade etti. Sergiyi gezerken de çok etkilendiklerini ve duygulandıklarını belirten ziyaretçiler, “Ecdadımız çok zor şartlarla, imkansızlıklarla bu güzel ülkeyi bize bırakmış. Seyit Onbaşı bizim için sırtında mermi taşmış.  Onlara minnettarız.  Allah böyle günleri tekrar yaşatmasın” sözleri ile düşüncelerini dile getirdi.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir